DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ To obiekt
pełen historii
Dwór Dziekanów
Wszystko ma swój początek
· Historia Dworu ·

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do niewielkiej, ale jakże urokliwej wsi Zielonki, położonej w województwie świętokrzyskim. Jest to cicha miejscowość pełna dziko rosnących lasów obfitujących w grzyby i jeżyny oraz zielone łąki latem pachnące świeżo skoszonym sianem. Brak przemysłu, nieskażona natura, to niewątpliwie nasze atuty.

Wioska położona jest przy trasie krajowej Kraków – Sandomierz. Miasta te w przeszłości odgrywały bardzo ważną rolę w historii Polski, dlatego pierwsze wzmianki osady sięgają 1783 roku. W owym czasie wieś nazywała się Folwark Zielonek, albowiem przynależała do wsi Wełnin. Dopiero w 1801 roku pojawia się samodzielna nazwa ,,Zielonki’’ i bez wątpienia wzięła swą nazwę od przymiotnika ,,zielony”.

Jednym z pierwszych właścicieli był Jakub Gawroński a po roku 1801r. osada stała się wspólną własnością Jakuba Gawrońskiego oraz Stanisława Wodzickiego – dziedzica Skrobaczowa i Prus k. Stopnicy. Jakie były dalsze losy wioski, tego nie wiemy, bo kroniki milczą na ten temat. Z przekazów ustnych wynika jednak, że we wsi istniał dwór szlachecki. Ostatnimi właścicielami dworu była rodzina Motylewskich, która przeżyła II wojnę światową, ale już do nas nie powróciła. Najstarsi mieszkańcy osady pamiętają ich dworek, czworaki, pola uprawne i stawy, po których państwo z dworu pływało łódkami lub wesoło spędzało czas na wysepce położonej pośrodku jednego ze stawów. Pamięć o ostatnich właścicielach jest wciąż żywa, nie tylko we wspólnych rozmowach, ale też nazewnictwie, stąd niektórzy mieszkańcy mają swoje pola na tzw. ,,stawach” czy w ,,dolnej drodze”, gdzie kiedyś mieszkała służba dworska.

Jeżeli zatem chcecie Państwo poznać historię naszego regionu, odpocząć w ciszy, zapraszamy do Dworu Dziekanów, położonego we wsi Zielonki. Gwarantujemy pyszne  potrawy przygotowane przez naszą kuchnię, miłą atmosferę i niezapomniane wrażenia. Podejmiemy Was zgodnie ze staropolską gościnnością.

Zapraszamy!

Dwór Dziekanów położony około 2,5km od Solca Zdroju w województwie świętokrzyskim, przy drodze Kraków-Sandomierz. Atrakcyjna oferta pobliskich Basenów Mineralnych w Solcu Zdroju. Idealny na krótkie jak i długie pobyty.

Dwór Dziekanów